Sen de HOŞ GELDİN YKS TERCİH SÜRECİ!

Yıllarca eğitim sektöründe çalışmış, gençlerin hazırlık sürecine tanıklık etmiş, sonrasında da devam eden bağlarla akademik hayat ve iş hayatlarındaki gelişmelerden haberdar olan bir ruh sağlığı uzmanı olarak şunu bilmenizi isterim; bu yaşlarda başarı olarak algılanan şey genelde üniversite sınav sonuçlarında yan yana gelen üç beş rakam olarak algılansa da başarı denen şey sadece bu değildir.

Başarı; hayata, yeniye, belirsizliğe uyum sağlayıp devam edebilme becerisidir. Başarı ilişki kurmaktır, emek vermektir, çabalamaktır, pes etmemektir. Başarı üretmek, geliştirmek, düzenlemek, yapılandırmaktır. Başarı, kendini geliştirmeyi, değiştirmeyi, büyürken karşılaştığın zorluklardan, yaptığın hatalardan ders alıp daha iyi bir sen olabilmeyi amaçlamaktır. Başarı, bazen yapamazsın diyenlere, negatif enerjisiyle seni aşağı çekenlere, kendi hayallerini senin gerçekleştirmeni isteyenlere dur diyebilmektir. Başarı emeğinin karşılığını şimdi olmasa bile hayatının bir bölümünde alacağına inanmaktır.

Başarı ve başarısızlığı 14-20 yaş gençlerinin hayatının merkezi haline getirmiş bir sistemin içinde bulunmak ve gençlerin başarılı olabilmek için tek yollarının bu olduğunu düşünmeleri beni epey üzüyor. Öğrencilik yıllarında başarının yüksek oranda bu şekilde elde edildiğini düşünen Merve’ye de üzülüyorum. Ama yılların tecrübesi ve iş dünyası bana bunun tersini gösteriyor. Hayallerine ulaşmış, fark yaratmış, toplumda saygınlık kazanmış yani başarılı bireylerle tanıştığımda, onlardan hikayelerini anlatmalarını istiyorum.

Aldığım cevaplar hep aynı yoldan geçiyor. Büyük bir hayal kırıklığı, bir başarısızlık öyküsü ve olumsuz her ihtimale karşı yeniden deneme gücü ve isteği. Yani anlatılanlar şunu gösteriyor ki başarı öylece kendiliğinden gelen bir şey değil. Başarı bazen ağır kayıpların sonucu ve BAŞARISIZLIĞA UĞRAMAK İNSAN OLMANIN BİR PARÇASI.

Başarıdan bu kadar bahsetmişken günümüz gündemi YKS’ ye dönmek istiyorum. YKS sonuçların istediğin gibi gelmiş olabilir ya da olmayabilir. Sürece çok emek vermiş ama karşılığını alamamış olabilirsin. Yeterince emek vermemiş bu konuda pişmanlık da yaşıyor olabilirsin. Bunların hepsi, yaşadığın her duygu normal ve yalnız değilsin. Bu duyguyu seninle paylaşan yüzlerce, binlerce insan var. Hayal kırıklığını, öfkeni, acını mutsuzluğunu attıysan, bunu kabullenip sınav sonucu yerine

şu AN’ a dönebilir misin? Artık odaklanman gereken sorular şunlar.

Bundan sonraki hayatımda ne istiyorum? Neler yapmak, nasıl bir alanda çalışmak, nasıl bir hayat yaşamak istiyorum? Nasıl bir ben olmak istiyorum?

Eğer bunun cevabı tercih sürecinden geçiyorsa, dikkat etmen gereken şeyleri senin için aşağıda derledim. Ama hatırlatmam da fayda var. Tercih süreci, sınav hazırlığına göre daha streslidir. Ama doğru değerlendirirsen hayatının akışına rahat yön verebileceğin bir süreçtir. Ve sen bu süreçte yalnız değilsin. Ben varım.

YKS tercihi yapmak isteyen adaylar,

-Ön lisans (2 yıllık) tercihlerde TYT puanı, Lisans (4 yıllık) tercihlerde – say,ea,söz ya da yabancı dil-  gitmek istediğin bölüme ait alan SIRALAMANI baz alarak tercihlerini oluşturman gerekiyor.

– Tercih listeni, YKS sonucun, kişilik özelliklerin, yeteneklerin ve beklentilerini göz önünde bulundurarak BÖLÜM odaklı oluşturman en doğrusu. Çünkü okulda ve şehirde 6-7 yılını, meslekte ömrünü geçireceksin.

– Tercih sıralamanı yaparken bölümün akademik kadrosu, ders içerikleri, eğitim dili, Erasmus, Farabi, çift ana dal, yan dal, staj olanakları ve fiziksel unsurları (hastane, teknokent, staj ve çalışma imkanları vb.) dikkate alman daha nitelikli bir eğitim hayatının kapılarını açabilir.

-Öğreneceğin ilmin, bilimin eğitim dili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur. Bazı bölümler için İngilizce olmazsa olmaz iken, bazı bölümler için sadece İngilizce yeterli olmayacak, bazı bölümler içinse yabancı dilde o alanı öğrenmek çok daha zorlayıcı olacaktır.

– Bölüm ve okul hakkında bilgi edinmek için alanda çalışanlar ve öğrencilerle iletişime geçmek karar verme sürecini kolaylaştırabilir.

– Üniversitelerin ikinci öğretim(i.ö.), açık öğretim ve uzaktan eğitim bölümlerini tercih edecek adayların her dönem eğitim harcı ödeyeceğini dikkate almaları gerekir.

-VAKIF (özel) üniversitesi tercihi yapmak isteyen adayların, burslu kontenjanların, burs içerikleri (yemek, yurt, kitap ücreti vb), burs kesintileri vb. hakkında bilgi edinmesi daha sonrasında bir mağduriyet yaşamaması adına önemlidir.

 

Tercih listelerini sisteme girerken, program kodlarını tek tek inceleyip listedeki bölüm adı ve kodunun doğru girildiğinden emin olman sürecin en kritik yanı. Ve son olarak, tercihlerini sisteme girdikten sonra, son güne kadar tercihlerinde değişiklik yapabileceğini, fakat tercihleri iptal etmenin söz konusunu olmadığını hatırlatmak isterim.

Her gerçek bir hayalle başlar, hayatının yeni bölümüne hoş geldin…

Merve

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir